قیس الفت

«قیس الفت» فرزند «استاد الفت آهنگ» می‌باشد که در یک خانواده بزرگ و هنردوست در شهر کابل چشم به جهان گشود. به دلیل جنگ‌های مداوم در افغانستان، قیس به همراه خانواده‌اش مجبور به ترک زادگاه خود گردید و در شهر دهلی نو، هندوستان ساکن شدند. پس از اقامت در هندوستان، قیس در 5 سالگی با کمک و راهنمایی پدرش، شروع به آواز خواندن و نواختن هرمونیه نمود.
او همچنین هنر نواختن طبله را توسط کاکای خود، «استاد فضل احمد» فرا گرفت. بعد از اینکه وی به کانادا، خانۀ فعلی-اش نقل مکان کرد، هنر موسیقی را به عنوان یک حرفه تعقیب نمود و شروع به نواختن کیبورد و تصنیف آهنگ برای هنرمندان مشهور افغان کرد.

وی به طور رسمی کار هنری خود را منحیث یک آواز خوان در سال 2008 با اولین اجرای فردی خود "چشمان مست" با موفقیت آغاز کرد. به تعقیب آن اثر "موج گل" را در سال 2010 ارائه نمود. به تازگی، قیس دو آهنگ جوره‌ای را به نام‌های "شعر عاشقانه" در سال 2011 و "دل" در سال 2012 به بازارعرضه نمود که توجه بسیاری از بینندگان را به خود جلب کرد. آخرین آهنگ وی به نام "عاشقی"، با همکاری دو هنرمند با استعداد افغان، شکیب عثمانی و غزال می‌باشد. این آهنگ که اجرای موفقی را به همراه داشته است، در حال حاضر در تلویزیون‌ها و رادیوهای افغانستان پخش می‌شود.

دانش و درک عمیق وی از موسیقی، به وی قابلیت آوازخوانی در سبک‌های مختلف، مانند نیمه کلاسیک، غزل آرام، غزل و پاپ را داده است.
با صدای منحصر به فرد و سبک آوازخوانی، منحیث یک هنرمند و دانش عمیقی که از موسیقی دارد، قیس الفت می‌تواند در این فصل یکی از داور ها باشد.